KLTZ/Mix-93 Longest Dam Race 2004  

Local Sports

Scoreboard

Montana Sports

Scottie Sports Schedules

Longest Dam Race

Governor's Cup

Home

News

Sports

Weather

Entertainment

Events

Interact

 

KLTZ/Mix-93 2004 Longest Dam Race Sponsors
Glasgow Chamber of Commerce & Agriculture Culligan Frances Mahon Deaconess Hospital
D & G Sports & Western Western States Insurance Killions Shoes N Things
5th Avenue Pharmacy & Gift Dahl Brothers Aviation Expressions
Grain Growers Oil Co. Ezzie's West End Convenience Store J.R.'s Party Store
Raiders Quick Stop Earl's Body Shop Metra RV Center in Billings
CHMS Corscadden Steel Montana Bar
Sagebrush Cellular Pehlke's Furniture Jody's Conoco
Priority Communications RC Sales R & G Quality Feeds

The 2004 Longest Dam Race & biathlon was held Saturday, June 19th at Fort Peck Dam. Check the Glasgow Chamber of Commerce & Agriculture website for 2005 registration details.

Visit our 2004 Dam Race Picture Page

2004 Results:

Longest Dam Race

Age Group Results

June 19, 2004


Results By Race Management Systems, Inc.

10K Run
Women 9 to 14

 

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Gwynn Simeniuk Killdeer SASK 10 23 1:16:00.0 7:36/K

Women 19 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Beth Ramsey Nashua MT 29 6 44:35.8 4:28/K 2 Beth Klempel Glasgow MT 27 12 48:16.1 4:50/K 3 Jennifer Erdahl East Helena MT 29 14 49:36.0 4:58/K 4 Erica Dobbs Fort Peck MT 20 17 53:07.3 5:19/K 5 Calli Rusche Wolf Point MT 21 20 54:31.6 5:27/K

Women 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Sheila Plant Glasgow MT 31 9 45:15.5 4:32/K

Women 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Julie Adolphson Glasgow MT 43 15 50:35.2 5:04/K

Men 15 to 18

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Jarred Rensvold Wolf Point MT 18 4 41:50.8 4:11/K 2 Ryan Hunsley Wolf Point MT 16 11 46:21.9 4:38/K

Men 19 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Zach Owen Great Falls MT 29 5 41:56.3 4:12/K 2 Andy Bobst Miles City MT 29 8 45:06.3 4:31/K 3 David L. Ransom Great Falls MT 29 10 46:07.6 4:37/K 4 Zach Reddig Havre MT 26 13 48:37.1 4:52/K 5 Lance Russell Fort Peck MT 19 16 51:39.1 5:10/K

Men 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Tim Phillips Glasgow MT 38 1 39:40.0 3:58/K

Men 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Charles Harper Billings MT 41 2 41:31.3 4:09/K 2 Dennis Murnion Shawmut MT 46 3 41:40.7 4:10/K 3 Marc Breigenzer Glasgow MT 44 7 45:01.5 4:30/K

Men 50 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Stephen J Base Glasgow MT 50 18 53:51.7 5:23/K 2 Doug Cole Fort Peck MT 50 19 54:07.8 5:25/K 3 Ted Rensvold Wolf Point MT 58 21 54:38.5 5:28/K 4 Dick Slonaker Havre MT 59 22 58:24.0 5:50/K

5K Run

Women 8 and under

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Alyson Ransom Great Falls MT 4 50 51:15.0 10:15/K 2 Mary Ransom Great Falls MT 6 49 51:15.0 10:15/K

Women 9 to 14

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Holly Sullivan Malta MT 11 15 24:24.0 4:53/K 2 Ryder Simeniuk Killdeer SASK 12 18 24:56.6 4:59/K 3 Betsy Sullivan Malta MT 13 29 28:52.3 5:46/K 4 Erin Bell Glasgow MT 12 32 29:54.7 5:59/K 5 Trisha Loewen Glasgow MT 14 35 30:01.9 6:00/K

Women 15 to 18

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Kayla Larson Opheim MT 18 1 18:53.8 3:47/K 2 Sam Azure Poplar MT 17 16 24:34.4 4:55/K 3 Krystal Whitten Nashua MT 17 22 26:22.1 5:16/K

Women 19 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Mary Bobst Miles City MT 29 24 27:22.8 5:28/K 2 Sandra Simons Glasgow MT 28 36 30:07.9 6:01/K 3 Nancy Berg Glasgow MT 28 38 30:39.0 6:08/K 4 Amy Arneson Bozeman MT 22 42 33:11.8 6:38/K 5 Lee Ann MacHosky Saco MT 25 43 33:50.2 6:46/K

Women 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Yvette Phillips Glasgow MT 35 20 25:50.4 5:10/K 2 Tanya Funk Saco MT 32 28 28:41.4 5:44/K 3 Kathie Peterson Mandan ND 35 39 31:47.6 6:21/K 4 Jalene Conlon Billings MT 34 41 32:43.8 6:33/K 5 Barbara Sullivan Malta MT 38 45 34:19.7 6:52/K

Women 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Barbara Slonaker Havre MT 47 27 28:37.3 5:43/K 2 Karla Thompson Nashua MT 48 40 31:48.5 6:22/K 3 Deby Murch Glasgow MT 43 44 34:18.0 6:52/K 4 Donna Pankratz Frazer MT 40 48 44:00.2 8:48/K

Women 50 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Sharon Skillman Frazer MT 53 46 40:04.0 8:01/K

Men 9 to 14

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Ty Bell Glasgow MT 13 33 29:59.3 6:00/K

Men 15 to 18

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Jon Sheehy Big Sandy MT 16 2 19:39.2 3:56/K 2 Eric Rensvold Wolf Point MT 18 8 21:56.7 4:23/K

Men 19 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Michael Myrick Glasgow MT 25 10 22:27.0 4:29/K 2 Quinn Rasmussen Nashua MT 19 14 23:46.9 4:45/K 3 Brad Temeyer Glasgow MT 24 17 24:49.7 4:58/K 4 Mark Pellerito Glasgow MT 27 25 27:50.8 5:34/K 5 Aaron Berg Glasgow MT 24 37 30:30.0 6:06/K

Men 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Kurt Breigenzer Glasgow MT 36 5 21:02.3 4:12/K 2 Rick Peterson Mandan ND 35 6 21:47.8 4:21/K

Men 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Kent Kirby Glasgow MT 49 3 19:43.9 3:57/K 2 Wayne Solberg Richland MT 46 9 22:02.1 4:24/K 3 Mike West Wolf Point MT 40 12 23:35.2 4:43/K 4 Mark Sullivan Malta MT 44 13 23:46.2 4:45/K 5 Tyrus Follet Wolf Point MT 44 26 28:05.8 5:37/K 6 Kevin Rasmussen Nashua MT 48 34 30:00.9 6:00/K

Men 50 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Harvey Brown Billings MT 56 4 20:54.7 4:11/K 2 Tom Sheehy Big Sandy MT 52 7 21:48.6 4:22/K 3 Wes Solberg Scobey MT 50 11 23:23.2 4:41/K 4 Jack Markle Glasgow MT 58 19 24:58.3 5:00/K 5 Bruce Bradway Chinook MT 54 23 26:45.7 5:21/K 6 Don Burns Fort Peck MT 62 31 29:41.9 5:56/K 7 Emory Robotham Glasgow MT 57 47 40:19.5 8:04/K

Men 65 and over

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Marvin Barstad Glasgow MT 67 21 25:54.9 5:11/K 2 John R. Strike, Sr. Harlem MT 68 30 29:25.0 5:53/K

5K Walk

Women 9 to 14

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Kyla Wall Glasgow MT 14 21 45:30.9 9:06/K 2 Jori Guttenberg Glasgow MT 13 34 49:03.7 9:49/K 3 Tessa Beil Glasgow MT 9 37 53:09.5 10:38/K

Women 19 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Deanna O'Neill Billings MT 29 39 53:13.5 10:39/K 2 Anne Tonn Glasgow MT 23 40 53:25.6 10:41/K 3 Cheri Quast Shorewood MN 29 41 53:26.1 10:41/K 4 Rebecca Schuster Wolf Point MT 27 47 56:17.0 11:15/K 5 Beth Reddig Havre MT 25 49 59:02.5 11:48/K

Women 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Cinda Christopherson Miles City MT 31 7 37:34.3 7:31/K 2 Kimberly Monson Glasgow MT 30 10 39:26.5 7:53/K 3 Sherri Schneidt Miles City MT 35 14 40:43.2 8:09/K 4 Lori Stormer Glasgow MT 39 25 47:47.2 9:33/K

Women 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Lori Dailey Glasgow MT 41 3 34:59.6 7:00/K 2 Jill Hill Sidney MT 42 4 35:01.6 7:00/K 3 Lori Viste Glasgow MT 48 5 35:56.3 7:11/K 4 Carolyn Sorensen Fort Peck MT 46 11 39:49.8 7:58/K 5 Laurie Enebo Glasgow MT 42 13 39:58.8 8:00/K 6 Candy Solberg Richland MT 44 16 41:05.2 8:13/K 7 Mary Morehouse Glasgow MT 44 23 46:47.5 9:21/K 8 Roxanne Beil Glasgow MT 43 24 46:48.0 9:22/K 9 Cammy Hackwith Glasgow MT 41 28 48:18.2 9:40/K 10 Karen Wall Glasgow MT 41 31 48:20.1 9:40/K 11 Lin Guttenberg Billings MT 41 35 49:17.5 9:51/K 12 Mary Jo Guttenberg Glasgow MT 46 36 53:09.3 10:38/K

Women 50 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Connie Clarke Billings MT 61 1 34:51.4 6:58/K 2 Joann Solem Fort Peck MT 54 8 37:42.9 7:32/K 3 June Genger Billings MT 64 15 40:52.8 8:10/K 4 Cheryl Hillman Glasgow MT 58 19 43:29.5 8:42/K 5 Connie Beede Mainville OH 55 22 45:31.8 9:06/K 6 Mary Christianson Glasgow MT 56 42 54:26.3 10:53/K 7 Joy Schuster Glentana MT 62 46 56:16.3 11:15/K 8 Jackie Reddig Glasgow MT 53 48 59:01.4 11:48/K

Women 65 and over

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Barb Rodgers Fort Peck MT 65 17 41:50.6 8:22/K

Men 8 and under

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Tanner Hackwith Glasgow MT 8 30 48:19.3 9:40/K

Men 9 to 14

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Tyler Hackwith Glasgow MT 10 26 47:48.6 9:34/K 2 Jory Wall Glasgow MT 10 27 48:17.7 9:39/K

Men 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Ken O'Neil Billings MT 31 38 53:13.0 10:39/K 2 Rob Zeluff Nashua MT 34 44 55:02.9 11:00/K 3 Jim Frueh Glasgow MT 35 45 55:04.8 11:01/K

Men 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Darrell Morehouse Glasgow MT 43 9 38:40.4 7:44/K 2 Ken Jansa Glasgow MT 49 20 44:02.1 8:48/K 3 Delvin Hackwith Glasgow MT 43 29 48:18.8 9:40/K 4 Harvey Wall Glasgow MT 44 32 48:28.9 9:42/K

Men 50 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Glen Monson Glasgow MT 62 2 34:58.9 7:00/K 2 Bill Rensvold Wolf Point MT 51 6 37:05.9 7:25/K 3 Everett Russell Fort Peck MT 58 18 43:15.7 8:39/K 4 Dain Christianson Glasgow MT 53 43 54:27.1 10:53/K 5 Bill Cochran Glasgow MT 60 50 59:10.0 11:50/K

Men 65 and over

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Bill Surface Republican City NE 67 12 39:51.5 7:58/K 2 Robert Markle Glasgow MT 79 33 49:00.6 9:48/K

1 Mile Run/Walk

Women 8 and under

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Megan Dailey Glasgow MT 8 10 7:31.9 7:31/M 2 Tori Hill Sidney MT 8 27 11:33.3 11:33/M 3 Breanna Barstad Glasgow MT 7 36 15:00.1 15:00/M 4 Madison Hallock Glasgow MT 2 58 21:40.7 21:40/M

Women 9 to 14

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Sienna Dailey Glasgow MT 11 8 7:18.3 7:18/M 2 Alexa Barnes Nashua MT 12 13 8:26.9 8:26/M 3 Shelby Stormer Glasgow MT 11 17 8:47.4 8:47/M 4 Elizabeth Holom Glasgow MT 9 20 9:42.0 9:42/M 5 Morgan Bell Glasgow MT 14 22 9:57.0 9:57/M 6 Kendra Canen Hinsdale MT 10 23 10:04.1 10:04/M 7 Kylie Azure Poplar MT 10 24 10:13.2 10:13/M 8 Devyn Bell Glasgow MT 10 26 11:26.5 11:26/M 9 Makaylah Bell Glasgow MT 12 29 12:18.9 12:18/M 10 Mariah Stein Glasgow MT 9 31 13:05.4 13:05/M 11 Chelsie Wixson Glasgow MT 11 54 19:28.0 19:28/M

Women 15 to 18

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Krystal Whitten Nashua MT 17 11 7:41.7 7:41/M 2 Sarah Thompson Nashua MT 18 15 8:31.0 8:31/M 3 Andrea Holom Glasgow MT 15 16 8:32.3 8:32/M 4 Katelyn Thompson Nashua MT 15 25 11:26.0 11:26/M

Women 19 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Stacy Senechal Glasgow MT 20 40 15:16.8 15:16/M

Women 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Deb Wixson Glasgow MT 37 30 12:47.4 12:47/M 2 Julie Loewen Glasgow MT 37 32 13:05.8 13:05/M 3 Julie Fox Glasgow MT 33 53 19:27.5 19:27/M

Women 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Betty MacDonald Wolf Point MT 49 21 9:45.1 9:45/M 2 Charlene Critelli Billings MT 45 28 11:46.5 11:46/M 3 Lisa McCormick Sebastopol CA 42 47 18:52.3 18:52/M 4 Connie Jensen Miles City MT 49 49 19:18.7 19:18/M

Women 50 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Judy Eggum Havre MT 55 37 15:11.7 15:11/M 2 Myra Dupree Poplar MT 56 38 15:12.3 15:12/M 3 Lucy Redekopp Wolf Point MT 56 39 15:12.9 15:12/M 4 Penny Murch Glasgow MT 53 41 16:21.0 16:21/M 5 Judy Miller Glasgow MT 54 51 19:26.6 19:26/M 6 Vickie Jennigan Glasgow MT 56 52 19:27.0 19:27/M 7 Mary Russell Fort Peck MT 53 55 19:31.7 19:31/M 8 Deborah Gregory Glasgow MT 50 59 22:41.4 22:41/M

Women 65 and over

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Rose Dalton Glasgow MT 70 56 21:23.2 21:23/M 2 Jan Weimer Glasgow MT 71 57 21:24.2 21:24/M

Men 8 and under

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Benji Phillips Glasgow MT 6 12 8:24.4 8:24/M 2 Matt Phillips Glasgow MT 8 14 8:29.7 8:29/M 3 Clay McCormick Sebastopol CA 7 46 18:37.8 18:37/M 4 Aden P Osen Glasgow MT 2 48 19:18.2 19:18/M 5 O E Hallock Glasgow MT 3 60 23:57.0 23:57/M

Men 9 to 14

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Derek Canen Hinsdale MT 13 1 5:54.3 5:54/M 2 Dylan Solberg Richland MT 13 2 5:57.7 5:57/M 3 Kyle Loewen Glasgow MT 12 4 6:11.4 6:11/M 4 Chad Dawson Glasgow MT 13 6 6:53.8 6:53/M 5 Andrew Guttenberg Hinsdale MT 13 7 6:55.8 6:55/M 6 Riley Plant Glasgow MT 10 9 7:28.1 7:28/M 7 Kyle Stein Glasgow MT 11 33 13:52.3 13:52/M 8 Colton Barstad Glasgow MT 11 34 13:53.2 13:53/M 9 Jackson McCormick Sebastopol CA 10 35 14:01.7 14:01/M

Men 15 to 18

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Ben Wilson Glasgow MT 15 3 6:04.1 6:04/M

Men 19 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Michael Myrick Glasgow MT 25 5 6:52.9 6:52/M 2 Ben Overaxer Glasgow MT 27 50 19:22.1 19:22/M

Men 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Evan Billingsley Glasgow MT 30 42 16:21.8 16:21/M 2 Tom Salem Glasgow MT 39 45 18:04.3 18:04/M

Men 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Kevin Rasmussen Nashua MT 48 18 9:14.0 9:14/M 2 Bob Stormer Glasgow MT 40 43 16:22.7 16:22/M

Men 50 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Charles Wilson Glasgow MT 52 19 9:15.6 9:15/M 2 Willie Zeller Glasgow MT 57 44 18:03.6 18:03/M

Novice Bicycling

Women 9 to 14

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Darbi Borgen Nashua MT 11 8 40:20.0 4:02/M

Women 19 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Jessie Solem Helena MT 25 11 42:35.0 4:16/M

Women 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Stephanie Holom Glasgow MT 39 5 38:31.0 3:51/M

Women 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Mandy Bell Glasgow MT 45 7 39:32.0 3:57/M 2 Sherri Turner Fort Peck MT 45 9 40:23.0 4:02/M

Women 50 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Mary Fahlgren Glasgow MT 53 13 48:37.0 4:52/M

Men 9 to 14

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Lars Sorensen Fort Peck MT 13 10 42:26.0 4:15/M

Men 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Mitch Willett Glasgow MT 39 6 39:09.0 3:55/M 2 Shawn Eickert Helena MT 30 12 42:38.0 4:16/M

Men 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Bob Stormer Glasgow MT 40 1 32:32.0 3:15/M 2 Kevin Miller Glasgow MT 42 2 32:53.0 3:17/M 3 Dennis Murnion Shawmut MT 46 3 35:08.0 3:31/M 4 Brian Bell Glasgow MT 43 4 38:18.0 3:50/M

Racing Cycling

Women 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Elizabeth Ransom Great Falls MT 30 6 1:42:00.0 3:24/M

Men 8 and under

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Randy Grinalds Liberty Lake WA 4 1:21:28.0 2:43/M

Men 19 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Zach Owen Great Falls MT 29 2 1:14:13.0 2:28/M

Men 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Charles Harper Billings MT 41 1 1:07:36.0 2:15/M 2 Randall Holom Glasgow MT 40 3 1:14:31.0 2:29/M

Men 50 to 64

Place Name City Age Overall Time Pace 1 John Skillman Frazer MT 56 5 1:30:09.0 3:00/M
Software: The Race Director, Race Management Systems, racedirect@aol.com

Longest Dam Race

Overall Finish List

June 19, 2004


Results By Race Management Systems, Inc.



10K Run

Place* Name City Age Age Group Time Pace 1 Tim Phillips Glasgow MT 38 1 M 30-39 39:40.0 3:58/K 2 Charles Harper Billings MT 41 1 M 40-49 41:31.3 4:09/K 3 Dennis Murnion Shawmut MT 46 2 M 40-49 41:40.7 4:10/K 4 Jarred Rensvold Wolf Point MT 18 1 M 15-18 41:50.8 4:11/K 5 Zach Owen Great Falls MT 29 1 M 19-29 41:56.3 4:12/K 6 Marc Breigenzer Glasgow MT 44 3 M 40-49 45:01.5 4:30/K 7 Andy Bobst Miles City MT 29 2 M 19-29 45:06.3 4:31/K 8 David L. Ransom Great Falls MT 29 3 M 19-29 46:07.6 4:37/K 9 Ryan Hunsley Wolf Point MT 16 2 M 15-18 46:21.9 4:38/K 10 Zach Reddig Havre MT 26 4 M 19-29 48:37.1 4:52/K 11 Lance Russell Fort Peck MT 19 5 M 19-29 51:39.1 5:10/K 12 Stephen J Base Glasgow MT 50 1 M 50-64 53:51.7 5:23/K 13 Doug Cole Fort Peck MT 50 2 M 50-64 54:07.8 5:25/K 14 Ted Rensvold Wolf Point MT 58 3 M 50-64 54:38.5 5:28/K 15 Dick Slonaker Havre MT 59 4 M 50-64 58:24.0 5:50/K

5K Run

Place* Name City Age Age Group Time Pace 1 Jon Sheehy Big Sandy MT 16 1 M 15-18 19:39.2 3:56/K 2 Kent Kirby Glasgow MT 49 1 M 40-49 19:43.9 3:57/K 3 Harvey Brown Billings MT 56 1 M 50-64 20:54.7 4:11/K 4 Kurt Breigenzer Glasgow MT 36 1 M 30-39 21:02.3 4:12/K 5 Rick Peterson Mandan ND 35 2 M 30-39 21:47.8 4:21/K 6 Tom Sheehy Big Sandy MT 52 2 M 50-64 21:48.6 4:22/K 7 Eric Rensvold Wolf Point MT 18 2 M 15-18 21:56.7 4:23/K 8 Wayne Solberg Richland MT 46 2 M 40-49 22:02.1 4:24/K 9 Michael Myrick Glasgow MT 25 1 M 19-29 22:27.0 4:29/K 10 Wes Solberg Scobey MT 50 3 M 50-64 23:23.2 4:41/K 11 Mike West Wolf Point MT 40 3 M 40-49 23:35.2 4:43/K 12 Mark Sullivan Malta MT 44 4 M 40-49 23:46.2 4:45/K 13 Quinn Rasmussen Nashua MT 19 2 M 19-29 23:46.9 4:45/K 14 Brad Temeyer Glasgow MT 24 3 M 19-29 24:49.7 4:58/K 15 Jack Markle Glasgow MT 58 4 M 50-64 24:58.3 5:00/K 16 Marvin Barstad Glasgow MT 67 1 M 65-99 25:54.9 5:11/K 17 Bruce Bradway Chinook MT 54 5 M 50-64 26:45.7 5:21/K 18 Mark Pellerito Glasgow MT 27 4 M 19-29 27:50.8 5:34/K 19 Tyrus Follet Wolf Point MT 44 5 M 40-49 28:05.8 5:37/K 20 John R. Strike, Sr. Harlem MT 68 2 M 65-99 29:25.0 5:53/K 21 Don Burns Fort Peck MT 62 6 M 50-64 29:41.9 5:56/K 22 Ty Bell Glasgow MT 13 1 M 9-14 29:59.3 6:00/K 23 Kevin Rasmussen Nashua MT 48 6 M 40-49 30:00.9 6:00/K 24 Aaron Berg Glasgow MT 24 5 M 19-29 30:30.0 6:06/K 25 Emory Robotham Glasgow MT 57 7 M 50-64 40:19.5 8:04/K

5K Walk

Place* Name City Age Age Group Time Pace 1 Glen Monson Glasgow MT 62 1 M 50-64 34:58.9 7:00/K 2 Bill Rensvold Wolf Point MT 51 2 M 50-64 37:05.9 7:25/K 3 Darrell Morehouse Glasgow MT 43 1 M 40-49 38:40.4 7:44/K 4 Bill Surface Republican City NE 67 1 M 65-99 39:51.5 7:58/K 5 Everett Russell Fort Peck MT 58 3 M 50-64 43:15.7 8:39/K 6 Ken Jansa Glasgow MT 49 2 M 40-49 44:02.1 8:48/K 7 Tyler Hackwith Glasgow MT 10 1 M 9-14 47:48.6 9:34/K 8 Jory Wall Glasgow MT 10 2 M 9-14 48:17.7 9:39/K 9 Delvin Hackwith Glasgow MT 43 3 M 40-49 48:18.8 9:40/K 10 Tanner Hackwith Glasgow MT 8 1 M 0- 8 48:19.3 9:40/K 11 Harvey Wall Glasgow MT 44 4 M 40-49 48:28.9 9:42/K 12 Robert Markle Glasgow MT 79 2 M 65-99 49:00.6 9:48/K 13 Ken O'Neil Billings MT 31 1 M 30-39 53:13.0 10:39/K 14 Dain Christianson Glasgow MT 53 4 M 50-64 54:27.1 10:53/K 15 Rob Zeluff Nashua MT 34 2 M 30-39 55:02.9 11:00/K 16 Jim Frueh Glasgow MT 35 3 M 30-39 55:04.8 11:01/K 17 Bill Cochran Glasgow MT 60 5 M 50-64 59:10.0 11:50/K

1 Mile Run/Walk

Place* Name City Age Age Group Time Pace 1 Derek Canen Hinsdale MT 13 1 M 9-14 5:54.3 5:54/M 2 Dylan Solberg Richland MT 13 2 M 9-14 5:57.7 5:57/M 3 Ben Wilson Glasgow MT 15 1 M 15-18 6:04.1 6:04/M 4 Kyle Loewen Glasgow MT 12 3 M 9-14 6:11.4 6:11/M 5 Michael Myrick Glasgow MT 25 1 M 19-29 6:52.9 6:52/M 6 Chad Dawson Glasgow MT 13 4 M 9-14 6:53.8 6:53/M 7 Andrew Guttenberg Hinsdale MT 13 5 M 9-14 6:55.8 6:55/M 8 Riley Plant Glasgow MT 10 6 M 9-14 7:28.1 7:28/M 9 Benji Phillips Glasgow MT 6 1 M 0- 8 8:24.4 8:24/M 10 Matt Phillips Glasgow MT 8 2 M 0- 8 8:29.7 8:29/M 11 Kevin Rasmussen Nashua MT 48 1 M 40-49 9:14.0 9:14/M 12 Charles Wilson Glasgow MT 52 1 M 50-64 9:15.6 9:15/M 13 Kyle Stein Glasgow MT 11 7 M 9-14 13:52.3 13:52/M 14 Colton Barstad Glasgow MT 11 8 M 9-14 13:53.2 13:53/M 15 Jackson McCormick Sebastopol CA 10 9 M 9-14 14:01.7 14:01/M 16 Evan Billingsley Glasgow MT 30 1 M 30-39 16:21.8 16:21/M 17 Bob Stormer Glasgow MT 40 2 M 40-49 16:22.7 16:22/M 18 Willie Zeller Glasgow MT 57 2 M 50-64 18:03.6 18:03/M 19 Tom Salem Glasgow MT 39 2 M 30-39 18:04.3 18:04/M 20 Clay McCormick Sebastopol CA 7 3 M 0- 8 18:37.8 18:37/M 21 Aden P Osen Glasgow MT 2 4 M 0- 8 19:18.2 19:18/M 22 Ben Overaxer Glasgow MT 27 2 M 19-29 19:22.1 19:22/M 23 O E Hallock Glasgow MT 3 5 M 0- 8 23:57.0 23:57/M

Novice Bicycling

Place* Name City Age Age Group Time Pace 1 Bob Stormer Glasgow MT 40 1 M 40-49 32:32.0 3:15/M 2 Kevin Miller Glasgow MT 42 2 M 40-49 32:53.0 3:17/M 3 Dennis Murnion Shawmut MT 46 3 M 40-49 35:08.0 3:31/M 4 Brian Bell Glasgow MT 43 4 M 40-49 38:18.0 3:50/M 5 Mitch Willett Glasgow MT 39 1 M 30-39 39:09.0 3:55/M 6 Lars Sorensen Fort Peck MT 13 1 M 9-14 42:26.0 4:15/M 7 Shawn Eickert Helena MT 30 2 M 30-39 42:38.0 4:16/M

Racing Cycling

Place* Name City Age Age Group Time Pace 1 Charles Harper Billings MT 41 1 M 40-49 1:07:36.0 2:15/M 2 Zach Owen Great Falls MT 29 1 M 19-29 1:14:13.0 2:28/M 3 Randall Holom Glasgow MT 40 2 M 40-49 1:14:31.0 2:29/M 4 Randy Grinalds Liberty Lake WA 1 M 0- 8 1:21:28.0 2:43/M 5 John Skillman Frazer MT 56 1 M 50-64 1:30:09.0 3:00/M *Overall place among males only
Software: The Race Director, Race Management Systems, racedirect@aol.com

Longest Dam Race

Overall Finish List

June 19, 2004


Results By Race Management Systems, Inc.



10K Run

Place* Name City Age Age Group Time Pace 1 Beth Ramsey Nashua MT 29 1 F 19-29 44:35.8 4:28/K 2 Sheila Plant Glasgow MT 31 1 F 30-39 45:15.5 4:32/K 3 Beth Klempel Glasgow MT 27 2 F 19-29 48:16.1 4:50/K 4 Jennifer Erdahl East Helena MT 29 3 F 19-29 49:36.0 4:58/K 5 Julie Adolphson Glasgow MT 43 1 F 40-49 50:35.2 5:04/K 6 Erica Dobbs Fort Peck MT 20 4 F 19-29 53:07.3 5:19/K 7 Calli Rusche Wolf Point MT 21 5 F 19-29 54:31.6 5:27/K 8 Gwynn Simeniuk Killdeer SASK 10 1 F 9-14 1:16:00.0 7:36/K

5K Run

Place* Name City Age Age Group Time Pace 1 Kayla Larson Opheim MT 18 1 F 15-18 18:53.8 3:47/K 2 Holly Sullivan Malta MT 11 1 F 9-14 24:24.0 4:53/K 3 Sam Azure Poplar MT 17 2 F 15-18 24:34.4 4:55/K 4 Ryder Simeniuk Killdeer SASK 12 2 F 9-14 24:56.6 4:59/K 5 Yvette Phillips Glasgow MT 35 1 F 30-39 25:50.4 5:10/K 6 Krystal Whitten Nashua MT 17 3 F 15-18 26:22.1 5:16/K 7 Mary Bobst Miles City MT 29 1 F 19-29 27:22.8 5:28/K 8 Barbara Slonaker Havre MT 47 1 F 40-49 28:37.3 5:43/K 9 Tanya Funk Saco MT 32 2 F 30-39 28:41.4 5:44/K 10 Betsy Sullivan Malta MT 13 3 F 9-14 28:52.3 5:46/K 11 Erin Bell Glasgow MT 12 4 F 9-14 29:54.7 5:59/K 12 Trisha Loewen Glasgow MT 14 5 F 9-14 30:01.9 6:00/K 13 Sandra Simons Glasgow MT 28 2 F 19-29 30:07.9 6:01/K 14 Nancy Berg Glasgow MT 28 3 F 19-29 30:39.0 6:08/K 15 Kathie Peterson Mandan ND 35 3 F 30-39 31:47.6 6:21/K 16 Karla Thompson Nashua MT 48 2 F 40-49 31:48.5 6:22/K 17 Jalene Conlon Billings MT 34 4 F 30-39 32:43.8 6:33/K 18 Amy Arneson Bozeman MT 22 4 F 19-29 33:11.8 6:38/K 19 Lee Ann MacHosky Saco MT 25 5 F 19-29 33:50.2 6:46/K 20 Deby Murch Glasgow MT 43 3 F 40-49 34:18.0 6:52/K 21 Barbara Sullivan Malta MT 38 5 F 30-39 34:19.7 6:52/K 22 Sharon Skillman Frazer MT 53 1 F 50-64 40:04.0 8:01/K 23 Donna Pankratz Frazer MT 40 4 F 40-49 44:00.2 8:48/K 24 Mary Ransom Great Falls MT 6 2 F 0- 8 51:15.0 10:15/K 25 Alyson Ransom Great Falls MT 4 1 F 0- 8 51:15.0 10:15/K

5K Walk

Place* Name City Age Age Group Time Pace 1 Connie Clarke Billings MT 61 1 F 50-64 34:51.4 6:58/K 2 Lori Dailey Glasgow MT 41 1 F 40-49 34:59.6 7:00/K 3 Jill Hill Sidney MT 42 2 F 40-49 35:01.6 7:00/K 4 Lori Viste Glasgow MT 48 3 F 40-49 35:56.3 7:11/K 5 Cinda Christopherson Miles City MT 31 1 F 30-39 37:34.3 7:31/K 6 Joann Solem Fort Peck MT 54 2 F 50-64 37:42.9 7:32/K 7 Kimberly Monson Glasgow MT 30 2 F 30-39 39:26.5 7:53/K 8 Carolyn Sorensen Fort Peck MT 46 4 F 40-49 39:49.8 7:58/K 9 Laurie Enebo Glasgow MT 42 5 F 40-49 39:58.8 8:00/K 10 Sherri Schneidt Miles City MT 35 3 F 30-39 40:43.2 8:09/K 11 June Genger Billings MT 64 3 F 50-64 40:52.8 8:10/K 12 Candy Solberg Richland MT 44 6 F 40-49 41:05.2 8:13/K 13 Barb Rodgers Fort Peck MT 65 1 F 65-99 41:50.6 8:22/K 14 Cheryl Hillman Glasgow MT 58 4 F 50-64 43:29.5 8:42/K 15 Kyla Wall Glasgow MT 14 1 F 9-14 45:30.9 9:06/K 16 Connie Beede Mainville OH 55 5 F 50-64 45:31.8 9:06/K 17 Mary Morehouse Glasgow MT 44 7 F 40-49 46:47.5 9:21/K 18 Roxanne Beil Glasgow MT 43 8 F 40-49 46:48.0 9:22/K 19 Lori Stormer Glasgow MT 39 4 F 30-39 47:47.2 9:33/K 20 Cammy Hackwith Glasgow MT 41 9 F 40-49 48:18.2 9:40/K 21 Karen Wall Glasgow MT 41 10 F 40-49 48:20.1 9:40/K 22 Jori Guttenberg Glasgow MT 13 2 F 9-14 49:03.7 9:49/K 23 Lin Guttenberg Billings MT 41 11 F 40-49 49:17.5 9:51/K 24 Mary Jo Guttenberg Glasgow MT 46 12 F 40-49 53:09.3 10:38/K 25 Tessa Beil Glasgow MT 9 3 F 9-14 53:09.5 10:38/K 26 Deanna O'Neill Billings MT 29 1 F 19-29 53:13.5 10:39/K 27 Anne Tonn Glasgow MT 23 2 F 19-29 53:25.6 10:41/K 28 Cheri Quast Shorewood MN 29 3 F 19-29 53:26.1 10:41/K 29 Mary Christianson Glasgow MT 56 6 F 50-64 54:26.3 10:53/K 30 Joy Schuster Glentana MT 62 7 F 50-64 56:16.3 11:15/K 31 Rebecca Schuster Wolf Point MT 27 4 F 19-29 56:17.0 11:15/K 32 Jackie Reddig Glasgow MT 53 8 F 50-64 59:01.4 11:48/K 33 Beth Reddig Havre MT 25 5 F 19-29 59:02.5 11:48/K

1 Mile Run/Walk

Place* Name City Age Age Group Time Pace 1 Sienna Dailey Glasgow MT 11 1 F 9-14 7:18.3 7:18/M 2 Megan Dailey Glasgow MT 8 1 F 0- 8 7:31.9 7:31/M 3 Krystal Whitten Nashua MT 17 1 F 15-18 7:41.7 7:41/M 4 Alexa Barnes Nashua MT 12 2 F 9-14 8:26.9 8:26/M 5 Sarah Thompson Nashua MT 18 2 F 15-18 8:31.0 8:31/M 6 Andrea Holom Glasgow MT 15 3 F 15-18 8:32.3 8:32/M 7 Shelby Stormer Glasgow MT 11 3 F 9-14 8:47.4 8:47/M 8 Elizabeth Holom Glasgow MT 9 4 F 9-14 9:42.0 9:42/M 9 Betty MacDonald Wolf Point MT 49 1 F 40-49 9:45.1 9:45/M 10 Morgan Bell Glasgow MT 14 5 F 9-14 9:57.0 9:57/M 11 Kendra Canen Hinsdale MT 10 6 F 9-14 10:04.1 10:04/M 12 Kylie Azure Poplar MT 10 7 F 9-14 10:13.2 10:13/M 13 Katelyn Thompson Nashua MT 15 4 F 15-18 11:26.0 11:26/M 14 Devyn Bell Glasgow MT 10 8 F 9-14 11:26.5 11:26/M 15 Tori Hill Sidney MT 8 2 F 0- 8 11:33.3 11:33/M 16 Charlene Critelli Billings MT 45 2 F 40-49 11:46.5 11:46/M 17 Makaylah Bell Glasgow MT 12 9 F 9-14 12:18.9 12:18/M 18 Deb Wixson Glasgow MT 37 1 F 30-39 12:47.4 12:47/M 19 Mariah Stein Glasgow MT 9 10 F 9-14 13:05.4 13:05/M 20 Julie Loewen Glasgow MT 37 2 F 30-39 13:05.8 13:05/M 21 Breanna Barstad Glasgow MT 7 3 F 0- 8 15:00.1 15:00/M 22 Judy Eggum Havre MT 55 1 F 50-64 15:11.7 15:11/M 23 Myra Dupree Poplar MT 56 2 F 50-64 15:12.3 15:12/M 24 Lucy Redekopp Wolf Point MT 56 3 F 50-64 15:12.9 15:12/M 25 Stacy Senechal Glasgow MT 20 1 F 19-29 15:16.8 15:16/M 26 Penny Murch Glasgow MT 53 4 F 50-64 16:21.0 16:21/M 27 Lisa McCormick Sebastopol CA 42 3 F 40-49 18:52.3 18:52/M 28 Connie Jensen Miles City MT 49 4 F 40-49 19:18.7 19:18/M 29 Judy Miller Glasgow MT 54 5 F 50-64 19:26.6 19:26/M 30 Vickie Jennigan Glasgow MT 56 6 F 50-64 19:27.0 19:27/M 31 Julie Fox Glasgow MT 33 3 F 30-39 19:27.5 19:27/M 32 Chelsie Wixson Glasgow MT 11 11 F 9-14 19:28.0 19:28/M 33 Mary Russell Fort Peck MT 53 7 F 50-64 19:31.7 19:31/M 34 Rose Dalton Glasgow MT 70 1 F 65-99 21:23.2 21:23/M 35 Jan Weimer Glasgow MT 71 2 F 65-99 21:24.2 21:24/M 36 Madison Hallock Glasgow MT 2 4 F 0- 8 21:40.7 21:40/M 37 Deborah Gregory Glasgow MT 50 8 F 50-64 22:41.4 22:41/M

Novice Bicycling

Place* Name City Age Age Group Time Pace 1 Stephanie Holom Glasgow MT 39 1 F 30-39 38:31.0 3:51/M 2 Mandy Bell Glasgow MT 45 1 F 40-49 39:32.0 3:57/M 3 Darbi Borgen Nashua MT 11 1 F 9-14 40:20.0 4:02/M 4 Sherri Turner Fort Peck MT 45 2 F 40-49 40:23.0 4:02/M 5 Jessie Solem Helena MT 25 1 F 19-29 42:35.0 4:16/M 6 Mary Fahlgren Glasgow MT 53 1 F 50-64 48:37.0 4:52/M

Racing Cycling

Place* Name City Age Age Group Time Pace 1 Elizabeth Ransom Great Falls MT 30 1 F 30-39 1:42:00.0 3:24/M *Overall place among females only
Software: The Race Director, Race Management Systems, racedirect@aol.com

 

2003 Results

2002 Results

2001 Results

If you have any questions, please e-mail Tim Phillips, webmaster, at or
Associated Press text, photo, graphic, audio and/or video material shall not be published, broadcast, rewritten for broadcast or publication or redistributed directly or indirectly in any medium. Neither these ap materials nor any portion thereof may be stored in a computer except for personal and non-commercial use. KLTZ/KLAN and the Associated Press will not be held liable for any delays, inaccuracies, errors or omissions there from or in the transmission or deliver of all or any part thereof or for any damages arising from any of the foregoing.