KLTZ/Mix-93 Sports  

Local Sports

Scoreboard

Montana Sports

Reds Baseball

Longest Dam Race

Football

Cross Country

Volleyball

Wrestling

Boys Basketball

Girls Basketball

Golf

Track

Softball

Home

News

Sports

Weather

Entertainment

Events

Interact

 

 

8th Annual Longest Dam Race
June 22, 2002
Kiwanis Park - 17 miles east of Glasgow,
below Fort Peck Dam


Registration Schedule Course Description Age Groups


For registration information for 2003, contact the Glasgow Area Chamber of Commerce And Agriculture at 406-228-2222 or e-mail them at chamber@nemontel.net


2002 KLTZ/Mix-93 Longest Dam Run Sponsors
GLASGOW AREA CHAMBER OF COMMERCE & AGRICULTURE
Bumper To Bumper D & G Sports & Western
Western States Insurance First Community Bank
UBC Jody's Conoco
Sagebrush Cellular Jenny's Party Store
Frances Mahon Deaconess Hospital Culligan
Farm Bureau Financial Services Gordon's Foods
Dairy Queen  

2002 OVERALL RESULTS

2002 AGE GROUP

2002 TRIATHLON

2001 Results

2000 Results

 

2002 Longest Dam Race

Overall Finish List

June 22, 2002


Results By Race Management Systems, Inc.



10K Run

Place Name City Age Age Group Time Pace 1 Steve Kirby Glasgow MT 21 1 M 19-50 39:34.0 3:57/K 2 Tim Phillips Glasgow MT 36 2 M 19-50 39:37.0 3:58/K 3 Charles Harper Billings MT 39 3 M 19-50 44:26.0 4:27/K 4 Vonnie Pattison Glasgow MT 40 1 F 19-50 44:36.0 4:28/K 5 Marc Breigenzer Glasgow MT 42 4 M 19-50 45:55.0 4:36/K 6 Paul Nanini Havre MT 26 5 M 19-50 46:52.0 4:41/K 7 Sheila Plant Glasgow MT 29 2 F 19-50 49:03.0 4:54/K 8 Teresa Doles Glasgow MT 28 3 F 19-50 49:17.0 4:56/K 9 Jeanne Kasza Milwaukee WI 31 6 F 19-50 49:30.0 4:57/K 10 Robert Sims GREAT FALLS MT 61 1 M 51-99 51:12.0 5:07/K 11 Mike Otterberg Glasgow MT 56 2 M 51-99 51:43.0 5:10/K 12 Jeffery Burckhard Havre MT 46 7 M 19-50 52:05.0 5:13/K 13 Jack Markle Glasgow MT 56 3 M 51-99 52:52.0 5:17/K 14 Kiley Zimmerman Wolf Point MT 19 4 F 19-50 53:16.0 5:20/K 15 Marj Markle GLASGOW MT 37 5 F 19-50 54:03.0 5:24/K 16 John Salzsieder HELENA MT 54 4 M 51-99 54:49.0 5:29/K 17 Michael Fontaine Bozeman MT 22 8 M 19-50 57:36.0 5:46/K 18 Donna Sims GREAT FALLS MT 59 1 F 51-99 57:59.0 5:48/K 19 Amanda Brown Wolf Point MT 20 6 F 19-50 1:00:03.0 6:00/K 20 Barry Smith Silver Spring MD 49 9 M 19-50 1:00:29.0 6:03/K 21 Maria Schuster Wolf Point MT 16 1 F 13-18 1:06:16.0 6:38/K 22 Wilbert Graf GREAT FALLS MT 74 5 M 51-99 1:10:34.0 7:03/K

5K Run

Place Name City Age Age Group Time Pace 1 John Wetsit Wolf Point MT 19 1 M 19-50 16:08.4 3:14/K 2 Jory Zunich Williston ND 14 1 M 13-18 17:31.7 3:30/K 3 Adam Urbatsoh Williston ND 16 2 M 13-18 17:48.1 3:34/K 4 Jerry Jasmin Williston ND 47 2 M 19-50 18:20.8 3:40/K 5 Hank Kemp Williston ND 15 3 M 13-18 18:34.2 3:43/K 6 Justin Weins Billings MT 16 4 M 13-18 18:41.1 3:44/K 7 Bob Eide 49 3 M 19-50 19:16.5 3:51/K 8 Gregg Hunter Glasgow MT 43 4 M 19-50 19:36.2 3:55/K 9 Jarred Rensvold Wolf Point MT 16 5 M 13-18 19:51.3 3:58/K 10 Tim Olson Cedarburg WI 14 6 M 13-18 20:03.0 4:01/K 11 Todd Benson Red Lodge MT 28 5 M 19-50 20:11.6 4:02/K 12 Darrell Walstad Opheim MT 40 6 M 19-50 20:45.7 4:09/K 13 Noah Goodall WOLF POINT MT 20 7 M 19-50 21:13.0 4:15/K 14 Tyler Viste NASHUA MT 19 8 M 19-50 21:59.1 4:24/K 15 Wes Solberg SCOBEY MT 48 9 M 19-50 23:04.3 4:37/K 16 Jennifer Solem HELENA MT 27 1 F 19-50 23:47.6 4:45/K 17 Stacey Summers WOLF POINT MT 29 2 F 19-50 23:56.6 4:47/K 18 Sam Azure Poplar MT 15 1 F 13-18 24:23.1 4:53/K 19 Paul Gysler WOLF POINT MT 20 10 M 19-50 24:23.4 4:53/K 20 Theresa Schuster Wolf Point MT 43 3 F 19-50 24:31.8 4:54/K 21 Andrea Hoversland WOLF POINT MT 16 2 F 13-18 24:50.9 4:58/K 22 Kevin Tweten NASHUA MT 12 1 M 0-12 25:04.6 5:01/K 23 Stacie Canen Hinsdale MT 34 4 F 19-50 25:10.0 5:02/K 24 Marvin Barstad Glasgow MT 65 1 M 51-99 25:12.0 5:02/K 25 Becky Schuster WOLF POINT MT 25 5 F 19-50 25:15.0 5:03/K 26 Dick Markle Glasgow MT 53 2 M 51-99 25:16.9 5:03/K 27 Clay Ronish Fort Peck MT 36 11 M 19-50 25:22.6 5:04/K 28 Melanie Irvine Richland WA 19 6 F 19-50 25:26.3 5:05/K 29 Ben Smithers St. Marie MT 15 7 M 13-18 25:30.2 5:06/K 30 Tracie Zoanni WOLF POINT MT 40 7 F 19-50 25:38.2 5:08/K 31 Dick Slonaker Havre MT 57 3 M 51-99 25:39.9 5:08/K 32 Shirley Carrigan Great Falls MT 51 1 F 51-99 25:48.2 5:10/K 33 Kellie Gaston Billings MT 29 8 F 19-50 25:54.5 5:11/K 34 Laura Gunderson Flaxville MT 13 3 F 13-18 25:57.0 5:11/K 35 Stanley French SCOBEY MT 53 4 M 51-99 26:21.3 5:16/K 36 Don Burns Fort Peck MT 60 5 M 51-99 26:29.5 5:18/K 37 Ronnie Vilhauer Nashua MT 29 12 M 19-50 26:49.8 5:22/K 38 Dylan Solberg Richland MT 11 2 M 0-12 27:09.3 5:26/K 39 Wayne Solberg Richland MT 44 13 M 19-50 27:09.8 5:26/K 40 Barbara Slonaker Havre MT 45 9 F 19-50 27:25.1 5:29/K 41 Joanne Eide Clancy MT 50 10 F 19-50 27:30.3 5:30/K 42 Steph Holler GREAT FALLS MT 32 11 F 19-50 27:42.7 5:32/K 43 Jennifer /Zimmerman WOLF POINT MT 47 12 F 19-50 28:24.0 5:41/K 44 Lynn Miller Glasgow MT 33 13 F 19-50 28:35.8 5:43/K 45 Bobbie Erbacher BILLINGS MT 27 14 F 19-50 29:22.4 5:52/K 46 Jerry Baker BILLINGS MT 57 6 M 51-99 29:25.1 5:53/K 47 Laura Jones Milwaukee WI 15 4 F 13-18 29:26.9 5:53/K 48 Jim Marchino Evansville IN 60 7 M 51-99 29:31.7 5:54/K 49 Jeannie Baker Missoula MT 26 15 F 19-50 29:36.2 5:55/K 50 Kip Jacobs Mequon WI 46 14 M 19-50 29:46.3 5:57/K 51 Dara Morehouse GLASGOW MT 10 1 F 0-12 29:51.7 5:58/K 52 Cheryl Hillman Glasgow MT 56 2 F 51-99 29:53.3 5:59/K 53 Larry Handegard LAUREL MT 53 8 M 51-99 30:24.7 6:05/K 54 Kathie Peterson Mandan ND 33 16 F 19-50 30:28.0 6:06/K 55 Cindy Fouhy Peerless MT 35 17 F 19-50 30:38.6 6:08/K 56 Tanya Funk Saco MT 30 18 F 19-50 30:48.6 6:10/K 57 Janet Reiter Billings MT 49 19 F 19-50 30:55.1 6:11/K 58 Sharon Handegard LAUREL MT 51 3 F 51-99 31:02.0 6:12/K 59 Ty Bell Glasgow MT 11 3 M 0-12 31:25.2 6:17/K 60 Maggie McGuire Denver CO 24 20 F 19-50 31:28.7 6:18/K 61 Brian Baker Denver CO 28 15 M 19-50 31:28.9 6:18/K 62 Kevor Martell WOLF POINT MT 11 4 M 0-12 31:50.5 6:22/K 63 Jaimie Beston WOLF POINT MT 11 5 M 0-12 32:05.7 6:25/K 64 Ella Tweten NASHUA MT 46 21 F 19-50 32:18.5 6:28/K 65 Diane Molstad Glasgow MT 44 22 F 19-50 33:05.6 6:37/K 66 Connie Varela Glasgow MT 28 23 F 19-50 34:04.5 6:49/K 67 Char Burckhard Havre MT 57 4 F 51-99 34:21.0 6:52/K 68 Janice Hallinov Pocatello ID 35 24 F 19-50 36:16.8 7:15/K 69 Morgan Riggs Glasgow MT 9 2 F 0-12 49:57.0 9:59/K

5K Walk

Place Name City Age Age Group Time Pace 1 Glen Monson GLASGOW MT 60 1 M 51-99 35:16.9 7:03/K 2 Jill Hill Sidney MT 40 1 F 19-50 35:19.4 7:04/K 3 Lori Viste NASHUA MT 46 2 F 19-50 35:20.2 7:04/K 4 Bill Rensvold WOLF POINT MT 49 1 M 19-50 35:31.0 7:06/K 5 Cinda Christopherson Miles City MT 29 3 F 19-50 36:54.5 7:23/K 6 John Urban Dickinson ND 57 2 M 51-99 36:55.1 7:23/K 7 Marc Kloker NASHUA MT 24 2 M 19-50 36:58.6 7:24/K 8 Joann Solem Fort Peck MT 52 1 F 51-99 37:39.5 7:32/K 9 Eric Jeide FORT PECK MT 22 3 M 19-50 38:28.8 7:42/K 10 Darrell Morehouse Glasgow MT 41 4 M 19-50 39:16.8 7:51/K 11 Roland Blanks St. Marie MT 72 3 M 51-99 39:40.8 7:56/K 12 Kimberly Monson Glasgow MT 28 4 F 19-50 39:45.5 7:57/K 13 Margaret Otterberg Glasgow MT 39 5 F 19-50 39:56.2 7:59/K 14 Ruth Waarvik Glasgow MT 42 6 F 19-50 40:04.8 8:01/K 15 Sandy Heringer GLASGOW MT 49 7 F 19-50 40:08.3 8:02/K 16 Audrey Urban Dickinson ND 49 8 F 19-50 41:16.6 8:15/K 17 Krista Nickles Nashua MT 22 9 F 19-50 41:22.7 8:16/K 18 Melanie Marsh GLASGOW MT 36 10 F 19-50 41:28.0 8:18/K 19 Lori Dailey GLASGOW MT 39 11 F 19-50 41:28.4 8:18/K 20 Danny Guttenberg GLASGOW MT 36 5 M 19-50 41:35.5 8:19/K 21 Jaylein Nickles Nashua MT 44 12 F 19-50 42:01.5 8:24/K 22 Rose Spinler Hingham MT 35 13 F 19-50 42:04.2 8:25/K 23 Everett Russell Fort Peck MT 56 4 M 51-99 42:09.5 8:26/K 24 Ashley Fossum GLASGOW MT 12 1 F 0-12 42:35.6 8:31/K 25 Kaylin Gunderson Flaxville MT 40 14 F 19-50 42:36.8 8:31/K 26 Arthur Johnson Glasgow MT 47 6 M 19-50 42:42.3 8:32/K 27 Grace Oliver Glasgow MT 65 2 F 51-99 42:42.9 8:32/K 28 Karla Thompson Nashua MT 46 15 F 19-50 43:50.3 8:46/K 29 Tracy Guttenberg GLASGOW MT 30 16 F 19-50 43:51.9 8:46/K 30 Jory Wall Glasgow MT 8 1 M 0-12 43:57.8 8:47/K 31 Tyler Hackwith GLASGOW MT 8 2 M 0-12 44:07.6 8:49/K 32 Julie Shipp BILLINGS MT 29 17 F 19-50 44:07.8 8:49/K 33 Jennie Trenka Billings MT 27 18 F 19-50 44:24.0 8:53/K 34 Claudia Baker BILLINGS MT 58 3 F 51-99 44:24.7 8:53/K 35 Sharon Headdress WOLF POINT MT 38 19 F 19-50 44:28.3 8:54/K 36 Carol Fossum GLASGOW MT 64 4 F 51-99 44:43.3 8:57/K 37 Ramona Tow GLASGOW MT 60 5 F 51-99 44:49.3 8:58/K 38 Alacia Cole Glasgow MT 10 2 F 0-12 45:42.7 9:08/K 39 Jeff Cole Glasgow MT 37 7 M 19-50 45:59.6 9:12/K 40 Sarah Wilshire St. Marie MT 14 1 F 13-18 46:00.3 9:12/K 41 Sherri Turner Fort Peck MT 45 20 F 19-50 46:18.7 9:16/K 42 Sam Morehouse Glasgow MT 14 1 M 13-18 46:29.1 9:18/K 43 Debbie Irion Miles City MT 49 21 F 19-50 46:39.1 9:20/K 44 Tim Irion Miles City MT 55 5 M 51-99 46:41.2 9:20/K 45 Connie Brunelle Glasgow MT 43 22 F 19-50 46:41.6 9:20/K 46 Dustin Brunelle Glasgow MT 10 3 M 0-12 46:42.8 9:20/K 47 Debra Dees Fort Peck MT 39 23 F 19-50 46:46.7 9:21/K 48 Joy Watson Glasgow MT 30 24 F 19-50 46:47.3 9:21/K 49 Mary Christianson Glasgow MT 54 6 F 51-99 46:48.5 9:22/K 50 Dain Christianson Glasgow MT 51 6 M 51-99 46:49.0 9:22/K 51 TAG Markle GLASGOW MT 77 7 M 51-99 47:24.3 9:29/K 52 Maggie Holom Miles City MT 59 7 F 51-99 47:30.9 9:30/K 53 Linda Holom Miles City MT 41 25 F 19-50 47:31.4 9:30/K 54 Sally Grimsrud Fort Peck MT 38 26 F 19-50 47:43.7 9:33/K 55 Mary Greenwood GREAT FALLS MT 70 8 F 51-99 47:50.1 9:34/K 56 Ole Greenwood GREAT FALLS MT 68 8 M 51-99 47:51.5 9:34/K 57 Alaina Cole Glasgow MT 8 3 F 0-12 48:19.6 9:40/K 58 Pam Marks Glasgow MT 43 27 F 19-50 48:20.4 9:40/K 59 Harrison Fahrner ST MARIE MT 70 9 M 51-99 48:52.3 9:46/K 60 Susan Strand Fort Peck MT 58 9 F 51-99 49:32.4 9:54/K 61 Sue Grant LAUREL MT 57 10 F 51-99 49:32.7 9:54/K 62 Kyla Wall Glasgow MT 12 4 F 0-12 49:41.7 9:56/K 63 Karen Wall Glasgow MT 39 28 F 19-50 49:43.4 9:57/K 64 Mary Morehouse Glasgow MT 42 29 F 19-50 49:57.4 9:59/K 65 Taegan Louden St. Marie MT 8 5 F 0-12 50:01.1 10:00/K 66 Joy Fahrner ST MARIE MT 64 11 F 51-99 51:40.7 10:20/K 67 LINDA TWITCHELL WOLF POINT MT 56 12 F 51-99 52:13.1 10:27/K 68 Nyoka Twitchell WOLF POINT MT 30 30 F 19-50 52:14.2 10:27/K 69 Donna Sundsted Sidney MT 72 13 F 51-99 52:33.6 10:31/K 70 Tony Sundsted Sidney MT 66 10 M 51-99 53:21.0 10:40/K 71 Rebecca Johnson Glasgow MT 47 31 F 19-50 53:21.0 10:40/K 72 Jack Feick GLASGOW MT 80 11 M 51-99 55:27.8 11:05/K 73 Sharon Wieners Kasson MN 55 14 F 51-99 57:39.6 11:32/K 74 Sarah Dahl Castle Rock CO 12 6 F 0-12 57:41.2 11:32/K 75 Jay Dahl Castle Rock CO 44 8 M 19-50 57:43.2 11:33/K 76 Cherie Ronish Fort Peck MT 36 32 F 19-50 57:44.0 11:33/K 77 Mary Russell Fort Peck MT 51 15 F 51-99 59:09.5 11:50/K 78 Jackie Reddig Glasgow MT 51 16 F 51-99 59:10.3 11:50/K 79 Lisa Reddig Glasgow MT 15 2 F 13-18 59:11.7 11:50/K 80 Frances Van De Berg Fort Peck MT 69 17 F 51-99 1:00:56.5 12:11/K 81 Marci Brown SW TX 34 33 F 19-50 1:01:10.8 12:14/K 82 Connie Clarke BILLINGS MT 59 18 F 51-99 1:01:13.2 12:15/K 83 Kaleb Cole Glasgow MT 5 4 M 0-12 1:02:44.2 12:33/K 84 Julie Cole Glasgow MT 37 34 F 19-50 1:02:44.6 12:33/K

1 Mile Run/Walk

Place Name City Age Age Group Time Pace 1 Justin Wiens Billings MT 16 1 M 13-18 4:50.0 4:50/M 2 Leif Sorensen Fort Peck MT 14 2 M 13-18 5:22.0 5:22/M 3 Ryan Hunsley WOLF POINT MT 14 3 M 13-18 5:41.0 5:41/M 4 Chisholm Christensen Hinsdale MT 12 1 M 0-12 6:00.0 6:00/M 5 Andrew Guttenberg GLASGOW MT 11 2 M 0-12 6:16.0 6:16/M 6 Caleb Berglee WOLF POINT MT 12 3 M 0-12 6:32.0 6:32/M 7 Chase Monson Billings MT 11 4 M 0-12 6:44.0 6:44/M 8 Stacy Summers WOLF POINT MT 29 1 F 19-50 6:47.0 6:47/M 9 Josh Weins Billings MT 9 5 M 0-12 7:09.0 7:09/M 10 Jeff Irving GLASGOW MT 9 6 M 0-12 7:22.0 7:22/M 11 Jim Belcher Fort Peck MT 57 1 M 51-99 7:22.0 7:22/M 12 Jessie Vold Glasgow MT 16 1 F 13-18 7:34.0 7:34/M 13 Faith Guttenberg GLASGOW MT 8 1 F 0-12 7:36.0 7:36/M 14 Britni Alsberg Glasgow MT 13 2 F 13-18 7:36.0 7:36/M 15 Jordan Hamilton Glasgow MT 9 2 F 0-12 8:13.0 8:13/M 16 Vanessa Hoyer Fort Peck MT 17 3 F 13-18 8:21.0 8:21/M 17 Betty MacDonald Wolf Point MT 47 2 F 19-50 8:35.0 8:35/M 18 Darrel Brown WOLF POINT MT 7 7 M 0-12 8:37.0 8:37/M 19 Ashlyn Alsberg Glasgow MT 10 3 F 0-12 8:43.0 8:43/M 20 Dominique Brown WOLF POINT MT 8 8 M 0-12 8:44.0 8:44/M 21 David Dunning St. Marie MT 14 4 M 13-18 8:55.0 8:55/M 22 Lisa Dunning St. Marie MT 38 3 F 19-50 8:58.0 8:58/M 23 Matt Belcher Fort Peck MT 16 5 M 13-18 9:05.0 9:05/M 24 Riley Plant Glasgow MT 8 9 M 0-12 9:05.0 9:05/M 25 Katelyn Thompson Nashua MT 13 4 F 13-18 9:06.0 9:06/M 26 Sarah Thompson Nashua MT 16 5 F 13-18 9:10.0 9:10/M 27 Jennifer Dunning St. Marie MT 12 4 F 0-12 9:27.0 9:27/M 28 Lars Sorensen Fort Peck MT 11 10 M 0-12 9:30.0 9:30/M 29 Andrea Hoyer Fort Peck MT 15 6 F 13-18 9:36.0 9:36/M 30 Tracie Zoanni WOLF POINT MT 40 4 F 19-50 9:41.0 9:41/M 31 Lance Monson Glasgow MT 41 1 M 19-50 9:46.0 9:46/M 32 Carli Chavez Los Alamos NM 13 7 F 13-18 9:49.0 9:49/M 33 Kendra Canen Hinsdale MT 8 5 F 0-12 10:03.0 10:03/M 34 Kulie Azure Poplar MT 8 6 F 0-12 10:10.0 10:10/M 35 Chaykota Christensen Hinsdale MT 1 7 F 0-12 10:11.0 10:11/M 36 Claudine Hoyer Fort Peck MT 50 5 F 19-50 10:12.0 10:12/M 37 Trenton Berglee WOLF POINT MT 9 11 M 0-12 11:04.0 11:04/M 38 Becky Chavez Los Alamos NM 46 6 F 19-50 11:12.0 11:12/M 39 Kirsten Bense Glasgow MT 8 8 F 0-12 12:05.0 12:05/M 40 Betty Jo Bense Glasgow MT 38 7 F 19-50 12:05.0 12:05/M 41 Alexa Barnes Nashua MT 10 9 F 0-12 12:07.0 12:07/M 42 John Dunning St. Marie MT 16 6 M 13-18 12:11.0 12:11/M 43 Rhonda Vasecka Glasgow MT 28 8 F 19-50 12:11.0 12:11/M 44 A. Jean Carlson Fort Peck MT 63 1 F 51-99 12:23.0 12:23/M 45 Desiree White Glasgow MT 31 9 F 19-50 12:30.0 12:30/M 46 Carolyn Sorensen Fort Peck MT 44 10 F 19-50 12:45.0 12:45/M 47 Cole Bruch Glasgow MT 4 12 M 0-12 12:46.0 12:46/M 48 Georgia Barstad Glasgow MT 62 2 F 51-99 12:48.0 12:48/M 49 Robin Moew Big Fork MT 59 3 F 51-99 12:57.0 12:57/M 50 Chance Hallinan Pocatello ID 6 13 M 0-12 13:13.0 13:13/M 51 Dodi Glasoe Glasgow MT 28 11 F 19-50 13:35.0 13:35/M 52 Marvin Breshears St. Marie MT 70 2 M 51-99 13:35.0 13:35/M 53 Roger Klusman New Salem ND 71 3 M 51-99 13:42.0 13:42/M 54 Coral Merlo Peerless MT 5 10 F 0-12 13:44.0 13:44/M 55 Lisa Von Bergen Peerless MT 35 12 F 19-50 13:49.0 13:49/M 56 Brent Jackson Lustre MT 10 14 M 0-12 13:50.0 13:50/M 57 Tanner Hackwith GLASGOW MT 6 15 M 0-12 13:50.0 13:50/M 58 Angela Berglee WOLF POINT MT 6 11 F 0-12 14:08.0 14:08/M 59 Milt Berglee WOLF POINT MT 46 2 M 19-50 14:39.0 14:39/M 60 Lana Fourstar Lustre MT 30 13 F 19-50 14:41.0 14:41/M 61 Nicola Pipe Rapid City SD 31 14 F 19-50 14:52.0 14:52/M 62 Stephanie Holom Glasgow MT 37 15 F 19-50 14:54.0 14:54/M 63 June Stiles Glasgow MT 58 4 F 51-99 15:04.0 15:04/M 64 Florence Fourstar WOLF POINT MT 52 5 F 51-99 15:11.0 15:11/M 65 Rod Karst Glasgow MT 40 3 M 19-50 15:26.0 15:26/M 66 Willie Zeller Glasgow MT 55 4 M 51-99 15:27.0 15:27/M 67 Joan Berndtson Tomball TX 66 6 F 51-99 15:31.0 15:31/M 68 Jane Glasoe Nashua MT 53 7 F 51-99 15:31.0 15:31/M 69 Theresa Shipp GLASGOW MT 64 8 F 51-99 15:51.0 15:51/M 70 Justin Funk Saco MT 5 16 M 0-12 16:28.0 16:28/M 71 Elaine Klusman New Salem ND 72 9 F 51-99 16:50.0 16:50/M 72 Jordan Miller Glasgow MT 11 17 M 0-12 17:16.0 17:16/M 73 Everett Berndtson Tomball TX 69 5 M 51-99 17:28.0 17:28/M 74 Ben Overaxer GLASGOW MT 25 4 M 19-50 17:30.0 17:30/M 75 Scott DeFoe GLASGOW MT 26 5 M 19-50 18:05.0 18:05/M 76 Judy Miller GLASGOW MT 52 10 F 51-99 19:36.0 19:36/M 77 Jenni Hicks GLASGOW MT 44 16 F 19-50 19:47.0 19:47/M 78 Jan Weimer Glasgow MT 69 11 F 51-99 20:20.0 20:20/M 79 Jennifer Mele Glasgow MT 19 17 F 19-50 21:23.0 21:23/M 80 Doug Stiles Glasgow MT 58 6 M 51-99 26:27.0 26:27/M 81 Emily Stiles GLASGOW MT 17 8 F 13-18 26:27.0 26:27/M 82 Linda Dingman Glasgow MT 47 18 F 19-50 37:07.0 37:07/M 83 Harold Dingman Glasgow MT 47 6 M 19-50 37:08.0 37:08/M

Cycling

Place Name City Age Age Group Time Pace 1 Randall Holom Glasgow MT 38 1 M 0-99 1:02:48.0 2:44/M 2 Charles Harper Billings MT 39 2 M 0-99 1:05:39.0 2:51/M 3 Stevin Miller Fort Peck MT 40 3 M 0-99 1:16:19.0 3:19/M 4 Robert Sims GREAT FALLS MT 61 4 M 0-99 1:16:37.0 3:20/M 5 Kevin Miller Glasgow MT 40 5 M 0-99 1:16:55.0 3:21/M 6 Mark Calamar Fort Peck MT 52 6 M 0-99 1:21:56.0 3:34/M 7 Michael Fontaine Bozeman MT 22 7 M 0-99 1:40:01.0 4:21/M 8 Michael Schuster WOLF POINT MT 12 8 M 0-99 1:48:00.0 4:42/M 9 Jerry Schuster Wolf Point MT 56 9 M 0-99 1:50:08.0 4:47/M 10 John Wilmes Roundup MT 46 10 M 0-99 1:55:43.0 5:02/M 11 J.D. Dempsey Peerless MT 19 11 M 0-99 2:31:13.0 6:34/M

Canoe

Place Name City Age Age Group Time Pace 1 Alan Holom Miles City MT 37 1 M 0-99 53:59.0 2:21/M 2 Charles Harper Billings MT 39 2 M 0-99 1:13:22.0 3:11/M 3 Dallas Fuller Glasgow MT 34 3 M 0-99 1:17:23.0 3:22/M 4 Robert Sims GREAT FALLS MT 61 4 M 0-99 1:20:57.0 3:31/M 5 Larry Handegard LAUREL MT 52 5 M 0-99 1:23:19.0 83:19/M 6 John Salzieder HELENA MT 55 6 M 0-99 1:23:54.0 16:47/K 7 David Odegard Glasgow MT 25 7 M 0-99 1:24:01.0 3:39/M 8 Michael Fontaine Bozeman MT 22 8 M 0-99 1:29:56.0 9:00/K 9 Arlie Gordon Fort Peck MT 55 9 M 0-99 1:41:32.0 20:18/K
Software: The Race Director, Race Management Systems, racedirect@aol.com

Age Group Results

June 22, 2002


Results By Race Management Systems, Inc.

10K Run

Women 13 to 18

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Maria Schuster Wolf Point MT 16 8 1:06:16.0 6:38/K

Women 19 to 50

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Vonnie Pattison Glasgow MT 40 1 44:36.0 4:28/K 2 Sheila Plant Glasgow MT 29 2 49:03.0 4:54/K 3 Teresa Doles Glasgow MT 28 3 49:17.0 4:56/K 4 Kiley Zimmerman Wolf Point MT 19 4 53:16.0 5:20/K 5 Marj Markle GLASGOW MT 37 5 54:03.0 5:24/K 6 Jeanne Kasza Milwaukee WI 31 6 49:30.0 4:57/K 7 Amanda Brown Wolf Point MT 20 7 1:00:03.0 6:00/K

Women 51 and over

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Donna Sims GREAT FALLS MT 59 6 57:59.0 5:48/K

Men 19 to 50

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Steve Kirby Glasgow MT 21 1 39:34.0 3:57/K 2 Tim Phillips Glasgow MT 36 2 39:37.0 3:58/K 3 Charles Harper Billings MT 39 3 44:26.0 4:27/K 4 Marc Breigenzer Glasgow MT 42 4 45:55.0 4:36/K 5 Paul Nanini Havre MT 26 5 46:52.0 4:41/K 6 Jeffery Burckhard Havre MT 46 9 52:05.0 5:13/K 7 Michael Fontaine Bozeman MT 22 12 57:36.0 5:46/K 8 Barry Smith Silver Spring MD 49 13 1:00:29.0 6:03/K

Men 51 and over

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Robert Sims GREAT FALLS MT 61 7 51:12.0 5:07/K 2 Mike Otterberg Glasgow MT 56 8 51:43.0 5:10/K 3 Jack Markle Glasgow MT 56 10 52:52.0 5:17/K 4 John Salzsieder HELENA MT 54 11 54:49.0 5:29/K 5 Wilbert Graf GREAT FALLS MT 74 14 1:10:34.0 7:03/K

5K Run

Women 12 and under

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Dara Morehouse GLASGOW MT 10 21 29:51.7 5:58/K 2 Morgan Riggs Glasgow MT 9 34 49:57.0 9:59/K

Women 13 to 18

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Sam Azure Poplar MT 15 3 24:23.1 4:53/K 2 Andrea Hoversland WOLF POINT MT 16 5 24:50.9 4:58/K 3 Laura Gunderson Flaxville MT 13 12 25:57.0 5:11/K 4 Laura Jones Milwaukee WI 15 19 29:26.9 5:53/K

Women 19 to 50

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Jennifer Solem HELENA MT 27 1 23:47.6 4:45/K 2 Stacey Summers WOLF POINT MT 29 2 23:56.6 4:47/K 3 Theresa Schuster Wolf Point MT 43 4 24:31.8 4:54/K 4 Stacie Canen Hinsdale MT 34 6 25:10.0 5:02/K 5 Becky Schuster WOLF POINT MT 25 7 25:15.0 5:03/K 6 Melanie Irvine Richland WA 19 8 25:26.3 5:05/K 7 Tracie Zoanni WOLF POINT MT 40 9 25:38.2 5:08/K 8 Kellie Gaston Billings MT 29 11 25:54.5 5:11/K 9 Barbara Slonaker Havre MT 45 13 27:25.1 5:29/K 10 Joanne Eide Clancy MT 50 14 27:30.3 5:30/K 11 Steph Holler GREAT FALLS MT 32 15 27:42.7 5:32/K 12 Jennifer /Zimmerman WOLF POINT MT 47 16 28:24.0 5:41/K 13 Lynn Miller Glasgow MT 33 17 28:35.8 5:43/K 14 Bobbie Erbacher BILLINGS MT 27 18 29:22.4 5:52/K 15 Jeannie Baker Missoula MT 26 20 29:36.2 5:55/K 16 Kathie Peterson Mandan ND 33 23 30:28.0 6:06/K 17 Cindy Fouhy Peerless MT 35 24 30:38.6 6:08/K 18 Tanya Funk Saco MT 30 25 30:48.6 6:10/K 19 Janet Reiter Billings MT 49 26 30:55.1 6:11/K 20 Maggie McGuire Denver CO 24 28 31:28.7 6:18/K 21 Ella Tweten NASHUA MT 46 29 32:18.5 6:28/K 22 Diane Molstad Glasgow MT 44 30 33:05.6 6:37/K 23 Connie Varela Glasgow MT 28 31 34:04.5 6:49/K 24 Janice Hallinov Pocatello ID 35 33 36:16.8 7:15/K

Women 51 and over

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Shirley Carrigan Great Falls MT 51 10 25:48.2 5:10/K 2 Cheryl Hillman Glasgow MT 56 22 29:53.3 5:59/K 3 Sharon Handegard LAUREL MT 51 27 31:02.0 6:12/K 4 Char Burckhard Havre MT 57 32 34:21.0 6:52/K

Men 0 to 12

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Kevin Tweten NASHUA MT 12 17 25:04.6 5:01/K 2 Dylan Solberg Richland MT 11 26 27:09.3 5:26/K 3 Ty Bell Glasgow MT 11 32 31:25.2 6:17/K 4 Kevor Martell WOLF POINT MT 11 34 31:50.5 6:22/K 5 Jaimie Beston WOLF POINT MT 11 35 32:05.7 6:25/K

Men 13 to 18

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Jory Zunich Williston ND 14 2 17:31.7 3:30/K 2 Adam Urbatsoh Williston ND 16 3 17:48.1 3:34/K 3 Hank Kemp Williston ND 15 5 18:34.2 3:43/K 4 Justin Weins Billings MT 16 6 18:41.1 3:44/K 5 Jarred Rensvold Wolf Point MT 16 9 19:51.3 3:58/K 6 Tim Olson Cedarburg WI 14 10 20:03.0 4:01/K 7 Ben Smithers St. Marie MT 15 21 25:30.2 5:06/K

Men 19 to 50

Place Name City Age Overall Time Pace 1 John Wetsit Wolf Point MT 19 1 16:08.4 3:14/K 2 Jerry Jasmin Williston ND 47 4 18:20.8 3:40/K 3 Bob Eide 49 7 19:16.5 3:51/K 4 Gregg Hunter Glasgow MT 43 8 19:36.2 3:55/K 5 Todd Benson Red Lodge MT 28 11 20:11.6 4:02/K 6 Darrell Walstad Opheim MT 40 12 20:45.7 4:09/K 7 Noah Goodall WOLF POINT MT 20 13 21:13.0 4:15/K 8 Tyler Viste NASHUA MT 19 14 21:59.1 4:24/K 9 Wes Solberg SCOBEY MT 48 15 23:04.3 4:37/K 10 Paul Gysler WOLF POINT MT 20 16 24:23.4 4:53/K 11 Clay Ronish Fort Peck MT 36 20 25:22.6 5:04/K 12 Ronnie Vilhauer Nashua MT 29 25 26:49.8 5:22/K 13 Wayne Solberg Richland MT 44 27 27:09.8 5:26/K 14 Kip Jacobs Mequon WI 46 30 29:46.3 5:57/K 15 Brian Baker Denver CO 28 33 31:28.9 6:18/K

Men 51 and over

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Marvin Barstad Glasgow MT 65 18 25:12.0 5:02/K 2 Dick Markle Glasgow MT 53 19 25:16.9 5:03/K 3 Dick Slonaker Havre MT 57 22 25:39.9 5:08/K 4 Stanley French SCOBEY MT 53 23 26:21.3 5:16/K 5 Don Burns Fort Peck MT 60 24 26:29.5 5:18/K 6 Jerry Baker BILLINGS MT 57 28 29:25.1 5:53/K 7 Jim Marchino Evansville IN 60 29 29:31.7 5:54/K 8 Larry Handegard LAUREL MT 53 31 30:24.7 6:05/K

5K Walk

Women 12 and under

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Ashley Fossum GLASGOW MT 12 15 42:35.6 8:31/K 2 Alacia Cole Glasgow MT 10 26 45:42.7 9:08/K 3 Alaina Cole Glasgow MT 8 38 48:19.6 9:40/K 4 Kyla Wall Glasgow MT 12 42 49:41.7 9:56/K 5 Taegan Louden St. Marie MT 8 45 50:01.1 10:00/K 6 Sarah Dahl Castle Rock CO 12 52 57:41.2 11:32/K

Women 13 to 18

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Sarah Wilshire St. Marie MT 14 27 46:00.3 9:12/K 2 Lisa Reddig Glasgow MT 15 56 59:11.7 11:50/K

Women 19 to 50

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Jill Hill Sidney MT 40 1 35:19.4 7:04/K 2 Lori Viste NASHUA MT 46 2 35:20.2 7:04/K 3 Cinda Christopherson Miles City MT 29 3 36:54.5 7:23/K 4 Kimberly Monson Glasgow MT 28 5 39:45.5 7:57/K 5 Margaret Otterberg Glasgow MT 39 6 39:56.2 7:59/K 6 Ruth Waarvik Glasgow MT 42 7 40:04.8 8:01/K 7 Sandy Heringer GLASGOW MT 49 8 40:08.3 8:02/K 8 Audrey Urban Dickinson ND 49 9 41:16.6 8:15/K 9 Krista Nickles Nashua MT 22 10 41:22.7 8:16/K 10 Melanie Marsh GLASGOW MT 36 11 41:28.0 8:18/K 11 Lori Dailey GLASGOW MT 39 12 41:28.4 8:18/K 12 Jaylein Nickles Nashua MT 44 13 42:01.5 8:24/K 13 Rose Spinler Hingham MT 35 14 42:04.2 8:25/K 14 Kaylin Gunderson Flaxville MT 40 16 42:36.8 8:31/K 15 Karla Thompson Nashua MT 46 18 43:50.3 8:46/K 16 Tracy Guttenberg GLASGOW MT 30 19 43:51.9 8:46/K 17 Julie Shipp BILLINGS MT 29 20 44:07.8 8:49/K 18 Jennie Trenka Billings MT 27 21 44:24.0 8:53/K 19 Sharon Headdress WOLF POINT MT 38 23 44:28.3 8:54/K 20 Sherri Turner Fort Peck MT 45 28 46:18.7 9:16/K 21 Debbie Irion Miles City MT 49 29 46:39.1 9:20/K 22 Connie Brunelle Glasgow MT 43 30 46:41.6 9:20/K 23 Debra Dees Fort Pek MT 39 31 46:46.7 9:21/K 24 Joy Watson Glasgow MT 30 32 46:47.3 9:21/K 25 Linda Holom Miles City MT 41 35 47:31.4 9:30/K 26 Sally Grimsrud Fort Peck MT 38 36 47:43.7 9:33/K 27 Pam Marks Glasgow MT 43 39 48:20.4 9:40/K 28 Karen Wall Glasgow MT 39 43 49:43.4 9:57/K 29 Mary Morehouse Glasgow MT 42 44 49:57.4 9:59/K 30 Nyoka Twitchell WOLF POINT MT 30 48 52:14.2 10:27/K 31 Rebecca Johnson Glasgow MT 47 50 53:21.0 10:40/K 32 Cherie Ronish Fort Peck MT 36 53 57:44.0 11:33/K 33 Marci Brown SW TX 34 58 1:01:10.8 12:14/K 34 Julie Cole Glasgow MT 37 60 1:02:44.6 12:33/K

Women 51 and over

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Joann Solem Fort Peck MT 52 4 37:39.5 7:32/K 2 Grace Oliver Glasgow MT 65 17 42:42.9 8:32/K 3 Claudia Baker BILLINGS MT 58 22 44:24.7 8:53/K 4 Carol Fossum GLASGOW MT 64 24 44:43.3 8:57/K 5 Ramona Tow GLASGOW MT 60 25 44:49.3 8:58/K 6 Mary Christianson Glasgow MT 54 33 46:48.5 9:22/K 7 Maggie Holom Miles City MT 59 34 47:30.9 9:30/K 8 Mary Greenwood GREAT FALLS MT 70 37 47:50.1 9:34/K 9 Susan Strand Fort Peck MT 58 40 49:32.4 9:54/K 10 Sue Grant LAUREL MT 57 41 49:32.7 9:54/K 11 Joy Fahrner ST MARIE MT 64 46 51:40.7 10:20/K 12 LINDA TWITCHELL WOLF POINT MT 56 47 52:13.1 10:27/K 13 Donna Sundsted Sidney MT 72 49 52:33.6 10:31/K 14 Sharon Wieners Kasson MN 55 51 57:39.6 11:32/K 15 Mary Russell Fort Peck MT 51 54 59:09.5 11:50/K 16 Jackie Reddig Glasgow MT 51 55 59:10.3 11:50/K 17 Frances Van De Berg Fort Peck MT 69 57 1:00:56.5 12:11/K 18 Connie Clarke BILLINGS MT 59 59 1:01:13.2 12:15/K

Men 0 to 12

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Jory Wall Glasgow MT 8 11 43:57.8 8:47/K 2 Tyler Hackwith GLASGOW MT 8 12 44:07.6 8:49/K 3 Dustin Brunelle Glasgow MT 10 16 46:42.8 9:20/K 4 Kaleb Cole Glasgow MT 5 24 1:02:44.2 12:33/K

Men 13 to 18

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Sam Morehouse Glasgow MT 14 14 46:29.1 9:18/K

Men 19 to 50

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Bill Rensvold WOLF POINT MT 49 2 35:31.0 7:06/K 2 Marc Kloker NASHUA MT 24 4 36:58.6 7:24/K 3 Eric Jeide FORT PECK MT 22 5 38:28.8 7:42/K 4 Darrell Morehouse Glasgow MT 41 6 39:16.8 7:51/K 5 Danny Guttenberg GLASGOW MT 36 8 41:35.5 8:19/K 6 Arthur Johnson Glasgow MT 47 10 42:42.3 8:32/K 7 Jeff Cole Glasgow MT 37 13 45:59.6 9:12/K 8 Jay Dahl Castle Rock CO 44 23 57:43.2 11:33/K

Men 51 and over

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Glen Monson GLASGOW MT 60 1 35:16.9 7:03/K 2 John Urban Dickinson ND 57 3 36:55.1 7:23/K 3 Roland Blanks St. Marie MT 72 7 39:40.8 7:56/K 4 Everett Russell Fort Peck MT 56 9 42:09.5 8:26/K 5 Tim Irion Miles City MT 55 15 46:41.2 9:20/K 6 Dain Christianson Glasgow MT 51 17 46:49.0 9:22/K 7 TAG Markle GLASGOW MT 77 18 47:24.3 9:29/K 8 Ole Greenwood GREAT FALLS MT 68 19 47:51.5 9:34/K 9 Harrison Fahrner ST MARIE MT 70 20 48:52.3 9:46/K 10 Tony Sundsted Sidney MT 66 21 53:21.0 10:40/K 11 Jack Feick GLASGOW MT 80 22 55:27.8 11:05/K

1 Mile Run/Walk

Women 12 and under

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Faith Guttenberg GLASGOW MT 8 3 7:36.0 7:36/M 2 Jordan Hamilton Glasgow MT 9 5 8:13.0 8:13/M 3 Ashlyn Alsberg Glasgow MT 10 8 8:43.0 8:43/M 4 Jennifer Dunning St. Marie MT 12 12 9:27.0 9:27/M 5 Kendra Canen Hinsdale MT 8 16 10:03.0 10:03/M 6 Kulie Azure Poplar MT 8 17 10:10.0 10:10/M 7 Chaykota Christensen Hinsdale MT 1 18 10:11.0 10:11/M 8 Kirsten Bense Glasgow MT 8 21 12:05.0 12:05/M 9 Alexa Barnes Nashua MT 10 23 12:07.0 12:07/M 10 Coral Merlo Peerless MT 5 31 13:44.0 13:44/M 11 Angela Berglee WOLF POINT MT 6 33 14:08.0 14:08/M

Women 13 to 18

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Jessie Vold Glasgow MT 16 2 7:34.0 7:34/M 2 Britni Alsberg Glasgow MT 13 4 7:36.0 7:36/M 3 Vanessa Hoyer Fort Peck MT 17 6 8:21.0 8:21/M 4 Katelyn Thompson Nashua MT 13 10 9:06.0 9:06/M 5 Sarah Thompson Nashua MT 16 11 9:10.0 9:10/M 6 Andrea Hoyer Fort Peck MT 15 13 9:36.0 9:36/M 7 Carli Chavez Los Alamos NM 13 15 9:49.0 9:49/M 8 Emily Stiles GLASGOW MT 17 47 26:27.0 26:27/M

Women 19 to 50

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Stacy Summers WOLF POINT MT 29 1 6:47.0 6:47/M 2 Betty MacDonald Wolf Point MT 47 7 8:35.0 8:35/M 3 Lisa Dunning St. Marie MT 38 9 8:58.0 8:58/M 4 Tracie Zoanni WOLF POINT MT 40 14 9:41.0 9:41/M 5 Claudine Hoyer Fort Peck MT 50 19 10:12.0 10:12/M 6 Becky Chavez Los Alamos NM 46 20 11:12.0 11:12/M 7 Betty Jo Bense Glasgow MT 38 22 12:05.0 12:05/M 8 Rhonda Vasecka Glasgow MT 28 24 12:11.0 12:11/M 9 Desiree White Glasgow MT 31 26 12:30.0 12:30/M 10 Carolyn Sorensen Fort Peck MT 44 27 12:45.0 12:45/M 11 Dodi Glasoe Glasgow MT 28 30 13:35.0 13:35/M 12 Lisa Von Bergen Peerless MT 35 32 13:49.0 13:49/M 13 Lana Fourstar Lustre MT 30 34 14:41.0 14:41/M 14 Nicola Pipe Rapid City SD 31 35 14:52.0 14:52/M 15 Stephanie Holom Glasgow MT 37 36 14:54.0 14:54/M 16 Jenni Hicks GLASGOW MT 44 44 19:47.0 19:47/M 17 Jennifer Mele Glasgow MT 19 46 21:23.0 21:23/M 18 Linda Dingman Glasgow MT 47 48 37:07.0 37:07/M

Women 51 and over

Place Name City Age Overall Time Pace 1 A. Jean Carlson Fort Peck MT 63 25 12:23.0 12:23/M 2 Georgia Barstad Glasgow MT 62 28 12:48.0 12:48/M 3 Robin Moew Big Fork MT 59 29 12:57.0 12:57/M 4 June Stiles Glasgow MT 58 37 15:04.0 15:04/M 5 Florence Fourstar WOLF POINT MT 52 38 15:11.0 15:11/M 6 Joan Berndtson Tomball TX 66 39 15:31.0 15:31/M 7 Jane Glasoe Nashua MT 53 40 15:31.0 15:31/M 8 Theresa Shipp GLASGOW MT 64 41 15:51.0 15:51/M 9 Elaine Klusman New Salem ND 72 42 16:50.0 16:50/M 10 Judy Miller GLASGOW MT 52 43 19:36.0 19:36/M 11 Jan Weimer Glasgow MT 69 45 20:20.0 20:20/M

Men 0 to 12

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Chisholm Christensen Hinsdale MT 12 4 6:00.0 6:00/M 2 Andrew Guttenberg GLASGOW MT 11 5 6:16.0 6:16/M 3 Caleb Berglee WOLF POINT MT 12 6 6:32.0 6:32/M 4 Chase Monson Billings MT 11 7 6:44.0 6:44/M 5 Josh Weins Billings MT 9 8 7:09.0 7:09/M 6 Jeff Irving GLASGOW MT 9 9 7:22.0 7:22/M 7 Darrel Brown WOLF POINT MT 7 11 8:37.0 8:37/M 8 Dominique Brown WOLF POINT MT 8 12 8:44.0 8:44/M 9 Riley Plant Glasgow MT 8 15 9:05.0 9:05/M 10 Lars Sorensen Fort Peck MT 11 16 9:30.0 9:30/M 11 Trenton Berglee WOLF POINT MT 9 18 11:04.0 11:04/M 12 Cole Bruch Glasgow MT 4 20 12:46.0 12:46/M 13 Chance Hallinan Pocatello ID 6 21 13:13.0 13:13/M 14 Brent Jackson Lustre MT 10 24 13:50.0 13:50/M 15 Tanner Hackwith GLASGOW MT 6 25 13:50.0 13:50/M 16 Justin Funk Saco MT 5 29 16:28.0 16:28/M 17 Jordan Miller Glasgow MT 11 30 17:16.0 17:16/M

Men 13 to 18

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Justin Wiens Billings MT 16 1 4:50.0 4:50/M 2 Leif Sorensen Fort Peck MT 14 2 5:22.0 5:22/M 3 Ryan Hunsley WOLF POINT MT 14 3 5:41.0 5:41/M 4 David Dunning St. Marie MT 14 13 8:55.0 8:55/M 5 Matt Belcher Fort Peck MT 16 14 9:05.0 9:05/M 6 John Dunning St. Marie MT 16 19 12:11.0 12:11/M

Men 19 to 50

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Lance Monson Glasgow MT 41 17 9:46.0 9:46/M 2 Milt Berglee WOLF POINT MT 46 26 14:39.0 14:39/M 3 Rod Karst Glasgow MT 40 27 15:26.0 15:26/M 4 Ben Overaxer GLASGOW MT 25 32 17:30.0 17:30/M 5 Scott DeFoe GLASGOW MT 26 33 18:05.0 18:05/M 6 Harold Dingman Glasgow MT 47 35 37:08.0 37:08/M

Men 51 and over

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Jim Belcher Fort Peck MT 57 10 7:22.0 7:22/M 2 Marvin Breshears St. Marie MT 70 22 13:35.0 13:35/M 3 Roger Klusman New Salem ND 71 23 13:42.0 13:42/M 4 Willie Zeller Glasgow MT 55 28 15:27.0 15:27/M 5 Everett Berndtson Tomball TX 69 31 17:28.0 17:28/M 6 Doug Stiles Glasgow MT 58 34 26:27.0 26:27/M

Cycling

Male 0-99

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Randall Holom Glasgow MT 38 1 1:02:48.0 2:44/M 2 Charles Harper Billings MT 39 2 1:05:39.0 2:51/M 3 Stevin Miller Fort Peck MT 40 3 1:16:19.0 3:19/M 4 Robert Sims GREAT FALLS MT 61 4 1:16:37.0 3:20/M 5 Kevin Miller Glasgow MT 40 5 1:16:55.0 3:21/M 6 Mark Calamar Fort Peck MT 52 6 1:21:56.0 3:34/M 7 Michael Fontaine Bozeman MT 22 7 1:40:01.0 4:21/M 8 Michael Schuster WOLF POINT MT 12 8 1:48:00.0 4:42/M 9 Jerry Schuster Wolf Point MT 56 9 1:50:08.0 4:47/M 10 John Wilmes Roundup MT 46 10 1:55:43.0 5:02/M 11 J.D. Dempsey Peerless MT 19 11 2:31:13.0 6:34/M

Canoe

Male 0-99

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Alan Holom Miles City MT 37 1 53:59.0 2:21/M 2 Charles Harper Billings MT 39 2 1:13:22.0 3:11/M 3 Dallas Fuller Glasgow MT 34 3 1:17:23.0 3:22/M 4 Robert Sims GREAT FALLS MT 61 4 1:20:57.0 3:31/M 5 Larry Handegard LAUREL MT 52 5 1:23:19.0 83:19/M 6 John Salzieder HELENA MT 55 6 1:23:54.0 16:47/K 7 David Odegard Glasgow MT 25 7 1:24:01.0 3:39/M 8 Michael Fontaine Bozeman MT 22 8 1:29:56.0 9:00/K 9 Arlie Gordon Fort Peck MT 55 9 1:41:32.0 20:18/K *Overall place among females only
Software: The Race Director, Race Management Systems, racedirect@aol.com

TRIATHLON-SOLO

Charles Harper 3:03:27
Robert Sims 3:28:46
Michael Fontaine 4:07:33

Triathlon – Racing

Holom, Holom & Phillips 2:35:54

Triathlon – Recreation

1 Valley View Crew 3:31:12
2 Gordon, Miller, Otterberg 3:49:34
3 2 Tall Guys & Dallas 3:59:58

 

For more information contact the Glasgow Area Chamber of Commerce and Agriculture at 228-2222 or e-mail them at chamber@nemontel.net


 



Course Description:

The sanctioned 5K and 10K distances for running and walking cross 1.8 miles of the Fort Peck Dam. The 10K course rises in elevation from the low point at the starting line to some 350 feet over a distance of approximately 2 miles. The 5K starts flat. Both distances finish running downhill from the top of the dam along its face to a level finish.The running surface is equally mixed between gravel, asphalt and dirt road.

 

AGE GROUPS
8 & UNDER 30-39
9-14 40-49
15-18 50-64
19-29 65 & OVER
If you have any questions, please e-mail Tim Phillips, webmaster, at or
Associated Press text, photo, graphic, audio and/or video material shall not be published, broadcast, rewritten for broadcast or publication or redistributed directly or indirectly in any medium. Neither these ap materials nor any portion thereof may be stored in a computer except for personal and non-commercial use. KLTZ/KLAN and the Associated Press will not be held liable for any delays, inaccuracies, errors or omissions there from or in the transmission or deliver of all or any part thereof or for any damages arising from any of the foregoing.